Jdi na obsah Jdi na menu
 


Severští bohové

Baldr je krasavec , syn boha odina a Frigg . Jeho funkce v pantheonu bohů je minimální , avšak v  pozdější generace mu přisoudily značnou moc , nejspíš na základě pododobnosti s Kristem .

Frey syn Nörda , je patronem plodnosti  , vládne říši světlích elfů ,je zodpovědný za růst vegetace . Je nejšlechetnější ze všech statečných bohů , má patronát nad letním sluncem . Jeho hlavním atributem je ztopořený penis , i když původně byl jen ekvivalentem cudnějšího boha plodnosti Wicci , characharakreristického svími rohy .

Freya Frehiva sestra , je slavnou bohyní války , lásky a čarodejnictví . Ódinovou manželkou jednou z mininálně tří zmiňovaných manželek .  Freya , je jeho protipólem a současně nepostradatelnou partnerkou . Spolu s Odinem padne v boji , čeká ji smrt jen chvíli dřív než Odina . Je nejkrá snější s z bohiň a jako taková má samozřejmně nespočet sexuálních dobrodružství , jedné noci se vyspí se čtyřmi trpaslíky současně , aby jim zaplatila za platila za čarodejný náhrdelník Brisingamen . 

Frigg Ódinova manželka , je veskandinávské mitologii symbolem mateřství . Proslavila jí její moudrost a taky skutečnost že svá tajemství nikdy neprozrazuje  , dokonce ani svému manželovi né . Znala dopředu tragický osud syna Baldra , hrdině a marně se jej snaží vzrátit . Frigg byla vysoká mohutná vznešená žena , vznešené krásy v bílých šatech a volavčím peřím . Jako patronka mateřství a rodiného života nosila na opasku svazek klíčů . V některých mýtech Frigg a Freya splývají v jednu postavu , je to dáno tím , že představují dva základní archetypy ženství , aspoň podle názoru mytogů mužského pohlaví .

Heimdal je vznešený bůh , strážce duhového mostu do Asgardu a vlastník rohu Gjallarhorn , na který zatroubí na počátku Ragnaröku . Má tak dobrý sluch , že sliší , nejen trávu ale i vlnu na hřbetě ovcí . 

Idunn je ženou boha poezie Bragiho . Zodppvídá zdraví bohů , ti musí deně sníst jedno jablku z její pokladnice z jasanového dřeva , chtějí li si udržet zdraví a sílu .

Loki by nebyl dostatečně charakterizován ani několika tlustými svazky knih . Je Ódinovým pokrevním bratrem , jejich skutečné příbuzenství je však nejisté . Je hádankou pantheonu , kladný i záporný zároveň . Někdy pomáhá , jindy je otevřeně proti ostatním bohům , v mnoha mýtech dostane někoho svou škodolibostí do nebezpeční aby mu pak , i když většinou váhavě , pomohl ke štestí . Je to zlomislný bůžek a pravděpodobně má mezi svími předky některého z trolů což platí i pro Ódina .

Njörd je bůh moří , patron rybářů a námořníků . Otec rodu Vanů , vlastník ohromných pokladů , statečný a obávaný válečník . Je ženatý s bohyní Skaddi , která si ho vybrala za zvláštních okolností mněla právo zvolit si svého muže podle nohou , vybrala si tedy toho , kdo mněl nohy nejhezčí , neboť se domnívala , že tak volí Bardra .

Ódin je otec veškerenstva , patron básníků , bojovníků a státníků , bůh smrti , války a magie . Je legendarně praktický kvůli čemuž byvá falešně obviňován z proradnosti . Nosí oštěp Gungrin , který nikdy nemine cíl a má na hrotu runy zaručujcí právo . Jezdí na osminohém hřebci Sleipnim a schromažduje bojovníky , kteří se sním po jeho boku budou bít za Ragnaröku a hodovat s ním ve valhale . ( Původně Valhöll , palác vyvolených valkýry - pany bojovnice - tam hrdiné válečníky napaji medovinou a krmí kančím masem .) Obětoval se pro lidstvo , aby získal runy , své pravé oko vymněnil za moudrost . 

Thór je nejznámnější Odinův syn . Svalnatý obr s ryšavým plnovousem , hravě vladnoucígigantickým kouzelným kladivem Möllnir a pro své potéšení zbavuje zemi obávaných obrů . Není moc bystrý , má ale ve své výzbroji hrom a blesk , navíc dokáže být oblíbený , dobrosrdečný a štědrý pokaždé , když je to třeba . Ódin ho musel mít hodně rád , souděpodle času který sním strávil marnými pokusi o sinovo umravnění . Thórovou ženou je Sif , bohyně obilý . Když jednou zlomslný Loki ustřihl její překrásné vlasy , byly nahrazeny parukou z tepaného zlata .

Týr je válečník , generál pantheonu , v němž Tkór je elitním pěšákem a ódinovým státníkem . Přes svou čest a schopnost přímeho jednání musi Rýr křivě přísahat , když dojde ke spotání vlka Fenryho . Zatrest jej vlk připraví o pravou ruku .

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Archiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 9356
Měsíc: 535
Den: 3