Jdi na obsah Jdi na menu
 


runa Gebo

Runa znamená dar , povaha daru však zůstáva nejasná . Může jít o oběť bohům , nebo radost seslanou od bohů lidem . Člověk darujcí bohů implikuje náboženský akt , náboženství samo lze vykládat jako dar lidstvu .

Runa udalně chránila před jedem v poháru . Mohla být součástí ochraných nápisů , kterým si Egil Skallagrímsson zachránil život , nějž mu Gunnhild ukládala na Bardově slavnosti otráveným pohárem . Až proskomáme magii čísel , která byla nedílnou součástí runové vzdělanosti , poznáme , že trojka byla významným číslem při ochrané magii . Až po dnešek se uchovává zvyk označovat sudy s pivem třemi X čili třemi runami gebo !

Pozdější verze futharku tuto rununeobsahují , takže je komentována pouze v ASRP , tam je nazívána Gufu a je u ni poznámka štědrost . Štědrost zvyšuje vaši důstojnost a slávu v očích bližních a je - li obrácená k chudím , pomáhá těm , kdo pomoc nejvíce potřebují . Uplatnuje se ve vztazích mezi lidmi , mezi člověkem a bohy i mezi bohy navzájem . Výslovnost runy je dost obtížná . Jen velmi málo vystupuje jako české G ( či anglické G ve slově girl ) . Není ani ekvivalenten anglického J ( vyslovované dži ) . Nejpravděpodobnejších výslovnost se podobá tvrdému G , ale s jazykem opřeným vzadu o patro , takže vznika jakési mněkčí GH .

 

Obrazové znázornění Runy

gebo.png

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Archiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 9356
Měsíc: 535
Den: 3